Õpiränne, mis andis noortele tegijatele hoogu juurde ja täitis pagasid kuldaväärt kogemustega

Date created 22.10.2024

Haapsalu Kutsehariduskeskuses on väga aktiivne rahvusvaheline koostöö, mis ulatub üle terve Euroopa ning kaugemalegi. Nii noored, täiskasvanud, õpetajad kui ka kooli töötajad on õppinud rännates, tuues koju tagasi tohutud pagasid uusi ideid, mõtteid ja kogemusi.

Meie tragi välissuhete koordinaator Heli Heimo töötab kui lennujuhtimiskeskuses, kuna huvi välispraktikale minna on meie koolis vägagi suur. Kui eelarvel piire ei oleks, oleks osalejaid ja põnevaid välisprojekte veelgi rohkem! Igapäevaselt tervitame õpilasi külla partnerkoolidest ning lehvitame koolipere liikmetele, kes lendavad välismaale uusi teadmisi ammutama.

Sellel sügisel aga võtsid välissuhted täiesti uue suuna, sest saatsime esmakordselt välispraktikale terve grupi õpilasi. Ideeseeme sai külvatud eelmisel kevadel, kui HKHK osakondade juhid külastasid erinevaid koole Taanis, eesmärgiga leida uusi partnereid. Alguses hullumeelne mõte leidis kiiresti teostajad nii meie poolelt kui ka Taanist CELF kutsekoolistlink opens on new page Taanist CELF kutsekoolist">Peale seda oligi ainult Erasmus+ paberid korda vaja ajada ning ettevalmistusi tegema hakata.

Oktoobri alguses startisid lennujaamast 12 koka eriala õpilast nii 2. kui ka 3. kursuselt. Õpilasi saatsid õpetajad Taavi Kuusik ja Heli Nõupuu. Sujuv lennureis viis seltskonna Taani armsasse väikelinna nimega Nykøbing Falsterlink opens on new pageNykøbing Falster">, kust edasi liiguti CELF-i kutsekooli. Õpilased võeti koolis soojalt vastu, jagati tubadesse ning tutvustati koolihooneid.

Õpilased elasid õpilaskülas, kus ühiselamud meenutasid ridaelamuid ja kortereid. Ühiselamu oli koolile väga lähedal ning kõik oli noortele käe-jala juures. Kui kotid lahti pakitud ja kokariided selga tõmmatud võis õppetöö alata! 

Esimestel päevadel tutvustasid õpilased Taani kooliperele eestipäraseid toite, millest vormis juba uus ülesanne. Nüüd oli vaja kõik uuesti teha, kuid toit tuli serveerida Newnordic stiilis. Nii saidki toidud nagu kapsahautis suures imestuses serveeritud viie tärni restorani peene roana.

„Lihtsuses on võlu!“ oli tervet õppekäiku läbiv joon. Newnordic cusine ehk skandinaavia uue ajastu toidukultuur hõlmab kohaliku, hooajalise ning kohalikku (kuni 60 km raadiuses) maheda tooraine kasutamist ning kõrgtasemel serveerimist. Jälgitakse ka reeglit, et pigem vähem, kuid kvaliteetsem. 

Noored said ka valmistada paaristööna kolme käigulise menüü, kus kõik idee retseptidest tooraineni tuli kokku panna ise. Peale roogade valmimist serveeriti need Taani kolleegidele. Partnerkoolis kasutatakse õppeprotsessis väga palju julgustamist, kiitust ning positiivset tagasiside, millest meie noored palju indu ammutasid ning töövõite kogesid.

„Mega äge kogemus!“, rääkis Adele silmad särades, kes oli üks projektis osalejatest. „Algul hirmutas mõte, et pean kaks nädalat kodust eemal olema väga, aga aeg lendas ja kui saaks läheks kohe tagasi!“, lisas ta. Õhinaga rääkis ta kõigest, mida õppeköögis kogeti ning ka seda, et kohalikud olid nii vabad, sõbralikud ning rattaga väikeses armsas linnakeses ringi sõita oli mega tore. Noored leidsid uusi sõpru ning said uusi erialaseid kontakte palju. Õppetöö käis koostöös Taani koka eriala õpilastega.

Külastati ka ühte põneva kontseptsiooniga öko restorani, kus kõik valmis kohapeal. Tooraine kasvatati ise restorani ümbruses oleval rohealal ning külastajatel oli võimalus ka kõike kaasa osta restorani taluturult. See andis uusi mõtteid, kuidas ka meie saaksime ise nii mõndagi mulda pista ja hiljem toiduks kasutada.

Uurides, et mis oli seal koolis teistmoodi, siis meenutas Heli, et noored ei tohtinud tundides telefoni kasutada. Kuid oli ka palju kohti, mis meie koolis on teisiti organiseeritud. Näiteks toidu ärakasutamine. Kurvalt vaatasid õpetajad, kui julgelt toit prügikastidesse lükati, samal ajal kui meie koolis kõik tooraine lõpuni kasutust leiab. Ka kõik meie koolis õppetööna valminud toidud leiavad tee lõunapausi ajal söökla letist tänuliku tarbijani.

Noored said kahe nädala vältel oma pagasisse palju uusi oskusi. Õpiti keelt, õpiti ise majandama ning teistega arvestama ja enim õpiti meeskonnatööd, mis sellel erialal väga tähtsal kohal on. Meie noored said kiitust selle eest, kui professionaalsel tasemel on nende erialased teadmised ning nende paindlikkus ja töökus aitas koostööl imeliselt toimida. Projekti lõpus jagas Taani koka eriala õpetaja Kevin Kelly noortele kontakte nii suviseks praktikaks välismaal kui ka päris tööpakkumisi. Põnev seiklus lõi noortele tegijatele uksed lahti ja nüüd on vaja neil ainult mõelda, kuhu poole edasi liikuda!

Seda kõike võimaldab meie õpilastele Erasmus+ programm, kes rahastab õpirändeid välismaale. Suured tänud CELF partnerkoolile Taanis ja kõikidele asjaosalistele, tänu kellele see õpiränne sai teostatud! Projekt, mis andis hoogu nii meie õpilastele kui ka tulevastele koostöödele! 

Uued põnevad projektid ootavad avastamist!

Last changed 31.10.2024.