HKHK õpetajad said tsirkusega käe valgeks

Loomise kuupäev 11.03.2022

Sellel nädalal võõrustas Haapsalu Kutsehariduskeskus üle väga pika aja suurt rahvusvahelist projektigruppi, kus osalejaid nii Soomest, Poolast, Hollandist kui Iirimaalt. Esmakordselt said meie koolis päriselt kokku 2020-st aastast vaid veebipõhiselt töötanud Erasmus+ projekti „Juggle“ liikmed. Projekt algas just siis kui maailm lukku läks ning välissõidud said kõik pausile pandud või veebi kolitud. Nii töötas ka „Juggle“ meeskond ainult online’s ning nii mõnedki eesmärgid olid tihedate veebikoosolekute käigus juba poolele maale arendatud.

Erasmus+ koostööprojekt "Juggle - Creative ways to develop key competencies of lifelong learning" on Soome partnerite juhitud projekt, mis käsitleb loovaid pedagoogilisi meetodeid, kaasavat lähenemist ja kastist välja mõtlemise arendamist erivajadustega õppijate õpetamisel. Projektis on tähtsaks partneriks Tsirkus Magentalink opens on new pageTsirkus Magenta"> Soomest, kes on spetsialiseerunud loovatele õppemetoodikate õpetamisele, mis aitavad õpetajatel tsirkusevahendeid ja põnevaid harjutusi kasutades paremini õpilasteni jõuda, meeskonda vormida ja õppijates eneseusku kasvatada.

Projektis on igal riigil oma teema, millega on kokku põimitud ka Tsirkus Magenta töötuba vastuvõtva kooli õpetajatele. Veebi vahendusel olid meie õpetajad juba osalenud projektikohtumistel „Let’s Game“ ja „Let’s Dance“ ning meie kohtumise teemaks selle nädala jooksul oli „Let’s Go Digital“. Kolme sisutiheda päeva jooksul näitasime oma projektipartneritele praktiliste töötubade kaudu, kuidas kasutada erinevaid veebikeskkondi niimoodi, et õpilasi just arvutitest ja nutitelefonis istumisest eemale viia ja rohkem liikumist tundidesse tuua. Näiteks sai projektiseltskond õpetaja Liis Rüü juhatusel mängida ActionBoundi mängu, et õppida tundma Haapsalu linna ning seal iseseisvalt nutitelefoni abil orienteeruda. Õpetajad Airi Aavik ja Margit Ojaots panid külalised QR koode kasutades koolimajas ringi uudistama ning külalislektor Piret Lehiste tutvustas põnevaid viise, kuidas nutifotograafiat erinevatesse tegevustesse põimida. Lisaks selle said projektipartnerid katsetada mitmeid erinevaid ice-breaking mänge, kus samuti digiteemad on liikumisega tihedalt ühendatud ning Canva keskkonnas mängudele töölehti meisterdada.

Kolmel pärastlõunal toimus ka tsirkuse töötuba, kus HKHK õpetajad said ise järgi proovida, mida põnevat annab teha kastitäie tsirkusevahenditega. Tuleb välja, et meie hulgas on palju osavaid inimesi, kes nüüd lisaks pallide või rätikutega žongleerimisoskusele teavad ka, kuidas neid põnevaid metoodikaid õpilastele edasi anda ja tundides kasutada. Kolm tundi professionaalsete tsirkuseinimeste juhendamisel lendas mööda kiiresti ning järjest enam oli tunda, kuidas õpetajad astuvadki kastist välja ja naudivad igat hetke. Tsirkusevahendeid oma tundidesse saab kasutamiseks võtta HKHK noortetoast.

Projektiseltskond kohtub järgmisel korral Iirimaal, kus teemaks on õuesõpe ehk „Let’s Go Outside“. Kõikidel läbitud teemadel koostavad projektis osalevad õpetajad metoodilise õppejuhendi ja ülesannete kaardid, mida saavad kasutada kõik koolid. Projektitegevused kestavad kuni 2023 aasta talveni.

Viimati muudetud 14.03.2022.