Kasuta võimalust ja omanda kutse töö juures õppides

Loomise kuupäev 18.11.2024

Haapsalu kutsehariduskeskus pakub lapsehoidjana, hooldustöötajana ja tegevusjuhendajana töötavatele inimestele võimalust omandada erialane kutse töökohapõhises tasemeõppes õppides. Kandidaatide vastuvõtt on alanud ja õpe algab jaanuaris 2025.

Töökohapõhise ja koolipõhise õppevormi vahel on mitmeid olulisi erinevusi, mis puudutavad õppimise keskkonda, õppijate profiili, õppetöö korraldust ja praktiliste oskuste omandamist. Allpool toon välja nende kahe õppevormi peamised erinevused:

Õppimise keskkond ja õppeviis

  • Töökohapõhine õpe: Õppimine toimub suuremalt jaolt tööandja juures pädeva kolleegi juhendamisel praktilise töö kaudu. Teooriatunde koolimajas on oluliselt vähem kui koolipõhises õppes. Praktika toimub paralleelselt õppetööga.
  • Koolipõhine õpe: Õppimine toimub koolikeskkonnas, kus oma ala spetsialistidest õpetajad viivad läbi teooriatunde ning toovad elulisi näiteid lastehoius, hooldustöös või psüühilise erivajadusega inimestega töötamise kogemusest. Praktikale saab asuda peale eriala tutvustavate ainete läbimist.

Õppijate profiil ja eelnev kogemus

  • Töökohapõhine õpe: Selles õppevormis saavad õppida inimesed, kes juba töötavad tegevusjuhendajana, hooldustöötajana või lapsehoidjana.  Nad täiendavad ja süvendavad oma oskusi ja teadmisi, et saada kutsetunnistus, mis on nendes ametites töötamise eelduseks.
  • Koolipõhine õpe: Koolipõhisesse õppesse saavad kandideerida ka inimesed, kellel puudub eelnev kogemus hooldustöö, lapsehoiu või psüühilise erivajadusega inimestega töötamise alal. See on sobilik neile, kes soovivad oma elus teha „kannapööret“ ja omandada uut eriala.

Praktilise kogemuse omandamine ja rakendamine

  • Töökohapõhine õpe: Praktilised oskused omandatakse töö käigus oma töö juures, kus oluline ja vastutusrikas roll on juhendajal. Töökohapoolseks praktikajuhendajaks saab olla kolleeg, kel on vähemalt neljanda taseme kutsetunnistus hooldustöö, tegevusjuhendaja või lapsehoidja erialal. 
  • Koolipõhine õpe: Õppija leiab enda erialale vastava praktikakoha lasteaias, erihoolekandeasutuses või hooldekodus, kus on ka pädev praktikajuhendaja. Koolipõhises õppevormis on koolipoolsel praktikajuhendajal, kelleks on reeglina eriala põhiõpetaja, suurem roll ja vastutus praktikaülesannete tulemusliku täitmise eest. 

Jaanuaris 2025 algab õppetöö lapsehoidjana, hooldajana ja tegevusjuhendajana töötavatele inimestele, mis lõpeb kutseeksamiga sügisel. Kutseeksami edukal sooritamisel omandavad lapsehoidjad ja tegevusjuhendajad 4. taseme kutse ja hooldustöötajad 3. taseme.

Kõik, kes soovivad teha n.ö kannapööret ja omandada lapsehoidja, hooldustöötaja või tegevusjuhendaja eriala, on oodatud koolipõhisesse õppesse, millel õppima asumise avaldusi saab esitada alates maikuust 2025. Jälgige reklaami meie kodulehel www.hkhk.edu.ee

Merle Mäesalu

Äri- ja sotsiaalteenuste osakonna juhataja

 

Viimati muudetud 18.11.2024.