Kool soetas uue CNC lõiketöötlemise keskuse 23. aprill HKHK

HKHK puidumaja õpetajad ning praegused ja tulevased õppijad saavad rõõmustada - sel kevadel on uus SCM Morbidelli N100 CNC puidutöötlemise keskus Itaaliast kohale jõudnud ning üleski seatud! Käesoleval nädalal said puidumaja õpetajad tehase esindaja Davide Ferrare näpunäidete järgi põhjaliku koolituse ning uus puidupink sai erinevate töötluste ja toimingutega läbi proovitud. Valmisid ka esimesed detailid.

Tehnik Davide Ferrare andis põhjaliku ülevaate pingist, ohutusest, keskuse hooldamisest (sh. rõhutati selle vajalikkust ja järjepidevust).  Õpetajad tutvusid lähemalt pingi tehniliste võimalustega ehk millist materjali milliste vahenditega on võimalik töödelda arvestades detaili geomeetrilisi iseärasusi ja kvaliteedi nõudmisi, kuidas valida CNC pingi laual sobiv töötsoon ning milliste lõikeinstrumentidega tööprotsessi läbi viia.

Keskus on varustatud nn terakapiga, mis võimaldab ühes programmis kasutada kuni 10 erinevat liiki lõikefreese, lisaks veel puurimisseadis. Oluline oli aru saada, kuidas toimub freeside mõõtmine, nende parameetrite muutmine CNC pingis e juhtprogrammis ning hilisem kinnitamine juba CNC pingis vastavasse spindlisse või puuriblokki. Anti ülevaade ka Morbidelli-100 juhtprogrammist, kus on võimalik luua ja salvestada juba konkreetseid programme ning juhtida üldiselt CNC pingi tööd.

Puiduosakonna juhataja Margus Kripsi sõnul oli ammu vajadus uue CNC pingi järele, sest vana ei toiminud, ent vajadus suuri detaile freesida oli olemas. "Tahtsime vastata tööturul nõutud vajadustele. Kui õpetajatel väljaõpe läbitud ja pingi funktsioonid selged, siis saame pakkuda koostöövõimalusi ka ettevõtetele, kes soovivad lõiketeenust koolilt sisse osta", lisas ta.

SCM Morbidelli N100 töötlemiskeskus on kaasaegse tootmis-võimekusega pink. Õpetajad leiavad, et see sobib igati hästi õpikeskkonda, sest võimaldab suuri, aga ühtlasi ka keerukaid detaile freesida.

Soovime masinale pikka tööiga!

Soovime masinale pikka tööiga!