Õpilastega triibuseelikute ja sitsijakkide maal Kihnus 10. juuni HKHK

HKHK tekstiilkäsitöö eriala I kursuse (KT21) õpilased ja õpetajad viibisid 6.-8. juunini pärimuslaagris Kihnus, kus tutvusid maailmas ainulaadse Kihnu kultuuri, traditsioonide ja käsitööpärandiga. Õppepäevade programmi panid kokku kihnlastest õpilased Raili Leas ja Heldy Põlluste, kes kohalike inimestena viisid rahvakultuuri huvilised käsitööõpilased kokku eheda Kihnu elu ning inimestega.

Kihnlastele iseloomuliku sõiduvahendiga – külgkorviga mootorrattaga, saabus meie võõrustaja Kase Raili õuele saare parim kokk ja rahvusliku toidu ekspert Nurme Marge, kes oli valmis keetnud kalasupi ning õpetas valmistama räimerulle ja piprakilu. Mahlakas kihnu keeles peetud jutt ja kindel veendumus oma teadmiste õigsusest rikastas oma ehedusega söömaaega ning õpituba.

Kihnu pärimuskultuuri edendaja ja etnoloogia spetsialist Mare Mätas (Uiõ-Matu Mare) korraldas külalistele giidituuri saare olulistesse paikadesse veoautoga, mille kastis kuulati huviga loengut Kihnu kui matriarhaalse ühiskonna eripäradest.

Oma kirstudes olevaid aardeid olid lahkelt nõus näitama nii Mare kui ka Raili. Saime tuttavaks kümnete „kihnu körtide“ värvide ja triipudega ning kommetega, millal kantakse punast, poolpunast, sinist või hoopis musta seelikut. Sageli on kirstudes säilinud lausa 100-aastaseid rõivaesemeid, mida põlvest põlve järeltulijatele pärandatakse. Igal Kihnu naisel on varuks kümneid põllesid ja rätte erinevateks sündmusteks ning neid vahetatakse sageli vastavalt olukorrale või sündmusele.

Veel saime kohalikku toitu maitsta Urga talus, kus perenaine Elly valmistab ka käsitööjäätiseid ja -seepe ning koob tellimustööna „kihnu troisid“ (traditsiooniline Kihnu meeste kampsun). Imekauneid neeru- ja lillemustrilisi kangaid oli Ellyl aga nii palju, et ilma ostuta ei suutnud tema juurest lahkuda pea mitte ükski käsitööhuviline külaline, sest kördi juurde kuuluvad mustrilised sitsijakid ja -põlled olid silma ning südamesse oma jälje jätnud.

Ilm oli ilus, kohalik rahvas rõõmus ja päikseline ning pärimuslaagris osalejad kuhjaga rikkamad Kihnu kommete ja kultuuri osas. Aitäh, Raili, Heldy ja teised kihnlased meie lahke võõrustamise eest!

Aile Nõupuu, arendusdirektor ja käsitööliste õpetaja

Aile Nõupuu, arendusdirektor ja käsitööliste õpetaja