Kooli õppedirektor Tiia Tiisler külastas 23.-26. oktoobrini Hollandis Amersfoortis korraldatud EfVETi aastakonverentsi, et uurida liitumisvõimalusi ja kasulikkust organisatsiooni kuulumisel ning osaleda seminaril, mille fookuseks oli sel aastal Z-generatsiooni õpetamine ja toetamine. Nelja seminaripäeva jooksul toimus hulgaliselt põnevaid etteasteid ja paneeldiskussioone, mitmeid praktilisi töötubasid ning oli võimalus osa saada noorte konverentsist, kus tutvustati Z-generatsiooni esindajate ideid maailma parimatest koolidest. Lisaks eelnimetatule õnnestus luua hulgaliselt uusi kontakte teiste Euroopa koolidega ja praktikat vahendavate organisatsioonidega ning arutada edasiste koostöövõimaluste üle.
On ilmselge, et iga generatsioon on mõnevõrra erinev, niisamuti mõistame ka seda, et nende õpetamine peab olema paindlik ja pidevas muutuses. Generatsioon Z õpilaste puhul peaks (kutse)haridus arvestama õppijate ootustega uutmoodi õppimiskogemuseks, õpetama veelgi rohkem pehmeid oskusi, kasutama tehnoloogiat ja tehisaru, pakkuma laias valikus mikro- ja nanokvalifikatsioone ning suurendama oluliselt tihedamat koostööd ettevõtetega õppeprotsessi paindlikumaks ja elulisemaks muutmisel.
Siin on mõned põnevamad ja mõtlemapanevad väljaütlemised, mis seminaril Z-generatsioonist kõneldes kõlama jäid:
- “Hoida oma telefon laetuna,“ ütlesid ühed õppijad oma õpetajale, kui ta küsis, mis on nende suurim väljakutse koolis. Oli ühtpidi üllatav, kuid samas äratuntav väljaütlemine.
- „Oleme harjunud keskenduma kollektiivile, aga peame suumima sisse inimesse, indiviidi,“ rääkis EfVETi president Joachim James Calleja individuaalsest lähenemisest õppijale.
- „Oskuste õpetamine on võimalik paari kuuga, kuid noorte eluks valmis saamine võtab aga 3-4 aastat,“ ütles üks Hollandi kooli õpetaja. Talle sekundeeris UNESCO-UNEVOCi esindaja, kes märkis, et: „Sometimes VET is reduced to training. We shouldn’t forget education.“ . Ehk teisisõnu pole kutseharidus vaid koolitus, vaid hõlmab tugevalt ka hariduse andmist, sealhulgas üldpädevuste õpetamist.
Eestist on tänaseks Euroopa kutseharidusfoorumiga liitunud kuus kutseõppeasutust, HKHK hetkel veel liige pole. Riigisisese koostöö tugevdamine on üks organisatsiooni strateegilistest prioriteetidest ja rõõm oli tõdeda, et selle poole pidevalt liigutakse, et tõhustada koostööd erinevates väljakutsetes, mida kutseharidusreform hetkel kõigile meile pakub.
Koos kolleegidega Kuressaare Ametikoolist, Pärnumaa Kutsehariduskeskusest ja Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusest oli tore teemakohaseid mõtteid vahetada. 2025. aasta kevadel on Eesti delegatsioonil plaanis korraldada seminar Euroopa Liidu kutsehariduspoliitika arengute teemal ja kutsuda sinna kõnelema EfVETi asepresident Arja Flinkman. Ehk siis on juba Haapsalu Kutsehariduskeskuski EfVETi liige - elame, näeme!
Lisaks seminarile sai Tiia väga hea ülevaate ürituse korraldamisel koostööpartneriks olnud MBO Amersfoorti koolist ning seal õpetatavatest erialadest, mis tõepoolest silme eest suisa kirjuks võttis - koolis õpetatakse juuksureid, kingseppi ja igasugu teisi ameteid, mis meie kutsekoolides kas täielikult puuduvad või alles lapsekingades on. Õpiränne ja seminaril osalemine sai teoks Erasmus+ rahastuse toel.