Erasmus+ SIVE Iirimaal üleujutust trotsides 24. oktoober HKHK

18.- 22.oktoobrini osalesid HKHK õpetajad Liis Rüü ja Knud Jessen Erasmus+ projekti “Sustainability in Vocational Education” (SIVE) lõppkohtumsel Iirimaal. Väikesesse linna nimega Cork olid kohale tulnud kõigi seitsme partnerriigi esindajad.

SIVE projekti teemaks oli keskkonnahoid. Just seetõttu tundub veider, et projekti kõikidele kohtumistele heitsid varje erinevad keskkonnaprobleemid. Nimelt: projekti algus lükkus edasi ülemaailmse pandeemia tõttu; esimesel kohtumisel Rumeenias osalesime videosilla teel, kuna just vahetult oli alanud Ukrainas sõda; Hispaanias võttis meid vastu enneolematu kuumalaine; Türgis olid vahetult olnud suured maavärinad; Eestis tervitas külalisi kui ka kohalikke meeletu lumetorm; Iirimaal vihmast tingitud üleujutused, mille tõttu liiklemine oli piiratud. Kõik see näitab väga ilmekalt, et muutused meie ümber on juba alanud ning tuleb tõsiselt mõelda, mida igaüks saab teha nende pidurdamiseks.

Projekti lõpuseminari peeti Corkis asuvas CCFET Tramore Road Campus’es. Sõna said projekti juht, kohaliku kooli direktor ja meile juba varasematest kohtumistest tuttavad Iirimaa õpetajad. See oli väga informatiivne sündmus: SIVE raames tehtud tööst anti hea ülevaade ka neile, kes igal kohtumisel ei saanud osaleda, saime infot ka teiste sama/sarnase valdkonna projektide kohta, rõhutati ka üldiselt projektide sotsiaalset eesmärki (saada uusi kontakte, suhelda võõrkeeles, tutvuda erinevate maade kultuuridega jne.)

Lisaks seminarile ja projekti juhatuse koosolekule viidi osalejaid õppekäigule Cobh’i ja Fota’sse. Esimene on linn, mida tänapäeval tuntakse kui Titanicu viimast sadamalinna enne merepõhja vajumist. Teine oli paik, milles asub Wildlife Park, kus tegeletakse väljasuremisohus olevate loomaliikide aretamisega (näiteks punapandad, Euroopa piisonid, gepardid jt).

Üldine mulje Corki linnast, kus töökohtumine toimus, oli see, et koht pole väga jalakäijasõbralik. Valgusfoorid soodustasid pigem autoliikluse sujumist, mitte käijate liikumist. Rohelist foorituld tuli väga kaua oodata ning foor oli roheline vaid loetud sekundid. Vähe oli jalakäijate tsoone.

Kohalikud armastavad pubides aega veeta - pubid igal õhtul täis, eriti söögiaegadel, igal pool väga maitsev toit. Soovitame külastada English Market nimelist kohta, mis on nii turg kui ka söögikoht. Pubide toidu vastu see muidugi ei saanud.

Erasmus+ SIVE projekti tulemusena valminud materjalidega saab tutvuda YouTube kanali kaudu (otsingusõna: @siveprodject), projekti nimeliselt Facebook’i leheküljelt, projecti kodulehelt (kogu info projekti, kohtumiste kohta + valminud e-raamat) ja CCFET Tramore Road Campus’e kodulehelt (vali menüüst Erasmus+, edasi Staff, seejärel SIVE).

Tänan meie projektijuhti Heli Heimot, haridustehnoloogi Airi Aavikut ja kõiki projektis osalenud õpetajaid ja õpilasi. Oleme koos ära teinud väga suure töö.

HKHK Erasmus+SIVE meeskonna nimel

Liis Rüü